שלוש מילים שיעזרו לילד שלכם לקרוא באנגלית

 
יכול להיות שכבר יצא לכם לשמוע את זה בעבר: אחת הדרכים המרכזיות לשיפור השפה האנגלית של הילדים שלכם היא על ידי קריאה של ספרי ילדים באנגלית.
אם אתם נמנים על ההורים שיושבים וקוראים יחד עם הילדים שלהם, קודם כל הרשו לנו להצדיע לכם! השקעה של זמן ואנרגיות לטובת שיפור האנגלית של הילד שלכם היא לא ברורה מאליה (למרות שהיא חשובה ומועילה מאד).
עוד לא יצא לכם לעשות זאת? זה גם בסדר. אנחנו יודעים כמה קשה להפנות זמן בשגרה העמוסה לטובת הדברים הללו.

בין אם אתם מההורים שקוראים עם הילדים ובין אם אתם רק בשאיפה כזו, רצינו לספר לכם על מודל שלושת ה-מ"מים. מודל ידידותי שיכול להפוך את הקריאה ליעילה ומוצלחת יותר, וגם לסייע לילד להתמודד עם מילים שקשות לו.
image alt
לפני שיוצאים לדרך, 3 נקודות חשובות:
  1. השיטה עובדת באופן הטוב ביותר כאשר הילד קורא ספרון קריאה באנגלית ברמה שמתאימה לו. זה עשוי להבטיח את ההתקדמות המהירה ביותר. קיימים מגוון ספרים באנגלית למתחילים שאתם יכולים לרכוש או להשאיל עבורו.
  2. נסו לוודא שיש סביבכם מינימום של הסחות דעת לפני שאתם יושבים עם הילד לקרוא. חשוב שהילד ירגיש נינוח לטעות, לשאול וכדומה.
  3. חשוב שנזכור שהמטרה היא שהילד יבין את מה שהוא קורא. אם נשים לנגד עינינו את העיקרון הזה יהיה לנו קל יותר לזרום עם הקריאה באנגלית וליישם את המודל.


אז מהו מודל שלושת ה- מ"מים?
המודל (שמקורו באנגלית, ‘Three Ps'), מציע שלוש טכניקות לייעול הקריאה עם הילד באנגלית. בקצרה, הוא מתמקד בשלוש מילים: ממתיניםמניעיםמשבחים.

ממתינים
כאשר הילד מתחיל לקרוא, עקבו בזהירות אחר הקריאה שלו. אם הוא מגיע למילה שהוא לא מכיר, נסו לא לקפוץ ולתקן אותו מיד. תנו לו זמן לנסות לפענח את הפירוש בעצמו. השהיה הזו (או ההמתנה), יוצרת לילד הזדמנות להבנה באופן עצמאי והיא חשובה עבור תהליך הלמידה.

מניעים
הילד הגיע למילה שהוא לא מכיר והוא לא מצליח להבין את המשמעות שלה? כדאי להציע לו לחזור לתחילת המשפט. לקרוא אותו שוב ולראות אם ההקשר מסייע להבנה.
לא הצליח?
מומלץ להמשיך באופן הבא:
- נסו להציע לו לקרוא משפט או שניים ללא המילה הקשה ולראות אם היא עדיין חסרה עבור ההבנה.
- הציעו לו לבדוק אם התמונות מסייעות להבנה של הקטע בסיפור (ספרים הבנויים נכון מבחינה דידקטית מלווים באיורים המספרים גם הם את הסיפור).
גם זה לא מצליח?
אפשר לשאול את הילד:
"תרצה שאעזור לך?" 
"תרצה שאגיד לך את פירוש המילה?"

הסבירו לו בקצרה את משמעותה והמשיכו הלאה בקריאה. חשוב לא להתעכב זמן ארוך, כי זה פוגע ביכולת של הילד לשמור על המשמעות הכללית של מה שהוא קורא. 

משבחים
חלק הזה הוא בד"כ הקל ביותר עבור רוב ההורים, מכיוון שהוא מאד טבעי עבור רובנו. שבחו את מאמצי הקריאה של הילד בזמן הקריאה. כאשר אתם משבחים - כדאי מאד לציין באופן ברור מה אתם משבחים. מה נעשה בצורה נכונה וטובה. זה יתן לילד הבנה ברורה לגבי האופן בו נכון לפעול.

וכפי שפתחנו כך גם נסיים - שבחו גם את עצמכם! להתאמץ עבור האנגלית של הילדים שלכם זה מאמץ שראוי לקבל עליו תשבחות רבות!

יש לכם שאלות הנוגעות לקריאה באנגלית, או לספרוני קריאה באנגלית? צרו איתנו קשר ונשמח לסייע.

 

המאמר מתורגם מתוך אתר: http://www.schoolatoz.nsw.edu.au/home

x

#{title}

#{text}

#{price}