איך לעודד ילדים לקריאה באנגלית?

נפתח בתרגיל קצר בדמיון מודרך: אתם חוזרים הביתה מהעבודה, הבית מעט מבולגן, אבל יש שקט בלתי מוסבר. מבט אחד קדימה מבהיר את הסיבה: הילדה שלכם יושבת וקוראת ספרון באנגלית. עבור לא מעט מאתנו זה נשמע כמו חלום. כהורים או מורים לאנגלית נדמה לנו שלגרום לילדים לקרוא באנגלית ואף ליהנות מזה זה כמעט בלתי אפשרי.

בפסקאות הבאות קיבצנו עשר עצות מעשיות שיכולות לעזור לעודד את ילדינו לקרוא באנגלית.
איך לגרום לילד לקרוא ספרונים באנגלית

ספרונים באנגלית: חוויית הקריאה 

באופן כללי כדאי להתאמץ להעניק לילד חוויית קריאה שתשאיר לו טעם טוב ותוביל אותו לספרון הבא. איך אפשר לעשות את זה?
 
  1. חשבו על עצמכם בתור ילדים, זוכרים איזה ספרים אהבתם? נכון, אלה עם האיורים היפים והמושכים את העין. כשאתם עומדים לבחור ספרון, דאגו שהוא יהיה מאויר באופן הזה. הסקרנות הטבעית של הילד כבר תעשה את העבודה. מעבר לכך – שימו לב שהאיורים מיטיבים לתאר את השתלשלות המאורעות בסיפור. איורים מסוג זה יגרמו לילד להרגיש שהוא מבין היטב מה הוא קורא וישפרו משמעותית את חוויית הקריאה.
  2. העדיפו ספרון בעל מספר עמודים, באופן הזה לילד תהיה תחושה שהוא הצליח לקרוא 'ספר שלם' בעצמו!
  3. קחו בחשבון את העדפותיו של הילד – הוא מעדיף קומיקס? מצוין, לכו על זה.
  4. בקשו ממנו להקריא מהספרון גם לכם (וגם לסבא וסבתא), והרשו לעצמכם להחצין את התמוגגותכם. מיותר לציין את ההשפעה החיובית שיש להתפעלות מבוגר על חוויית הילד, נכון?
  5. עזרו לילד להציב לעצמו יעד ולעמוד בו: "עד תאריך X אני מסיים את כל הסדרה!" עמידה ביעדים מחזקת את ביטחונם ותחושת המסוגלות שלהם.
  6. צורת ההגשה – כמו לנו, גם לילדים שלנו חשובים מאד האסתטיקה, האיור והעימוד. העדיפו ספרונים באנגלית הערוכים בצורה אטרקטיבית וגם מסודרת.
  7. אפשרו לילד לקרוא בשטף. אין צורך לעצור אותו ולוודא הבנת כל מילה. קריאה זורמת תעניק חוויה חיובית יותר.
  8. חפשו ספרון המכיל: עלילה, דמויות, נקודת שיא. במילים אחרות – שיהיה לילד מה לקרוא. כשיש ענין, יש חשק לקרוא באופן טבעי. כמו כן, באופן הזה לילד תהיה תחושת הישג בסוף הקריאה, והוא לא ירגיש שהתאמץ לחינם.
  9. דרגת הקושי – כפי שציינו במאמר הקודם, 'איך מתאימים ספרון קריאה באנגלית לתלמיד', כדאי להעדיף דרגת קושי מעט נמוכה יותר שתעניק לילד תחושת ביטחון וחוויית הצלחה.
  10. תוכן – העדיפו כזה הקרוב לעולמו של הילד, תוכן כזה יסקרן ויעודד אותו לקרוא.

ועוד טיפ אחד קטן, יותר בשבילנו: העדיפו ספרון שכריכתו החיצונית מנויילנת, על מנת שיאריך ימים.הצלחתם? חזרתם הביתה ומצאתם את הילד/ה קורא/ת? ספרו לנו על כך!

 
x

#{title}

#{text}

#{price}